Chrapanie. Tak to wielki problem społeczny. Chrapią mężowie, chrapią żony, chrapią nawet dzieci. To tak naprawdę nie tylko uciążliwy problem społeczny. Chrapanie to objaw chorobowy. I powinno się go leczyć. Jednym z rozwiązań jest prosty zabieg na chrapanie. Żeby go przeprowadzić najpierw trzeba wyjaśnić, gdzie się zgłosić.

No właśnie, chrapanie jaki lekarz je wyleczy? Odpowiedź jest prosta – specjalistą w zakresie chrapania będzie lekarz laryngolog.

Obecnie najbardziej powszechną metodą leczenie tej kłopotliwej dolegliwości jest leczenie chrapania laserem. Takie laserowe leczenie chrapania polega na specjalnym naświetlaniu odpowiednich struktur gardła. Taki zabieg na chrapanie jest stosunkowo prosty i całkowicie bezbolesny. Specjaliści zalecają przeprowadzenie tego zabiegu na chrapanie w przynajmniej trzech sesjach. Leczenie laserowe jest precyzyjne i zwykle przynosi trwale, nieodwracalne rezultaty. No właśnie taki zabieg zleci wspomniany już lekarz od chrapania, a przeprowadzi go niemal każda dobrze wyposażana placówka medyczna.

Co jednak w sytuacji, gdy prosty zabieg laserowy nie wystarczy?

Zdarza się bowiem, że przyczyna chrapania są poważne zmiany anatomiczne. I w tym wypadku będzie już niezbędna interwencja chirurga. Zwykły lekarz od chrapania nie wystarczy! W tym wypadku konieczna będzie operacja na chrapanie, zwana często eufemistycznie jako zabieg na chrapanie. Najczęściej stosuje się tutaj tak zwany zabieg metodą Celon. Operacje na chrapanie przeprowadza się za pomocą specjalnego aparatu. Podczas operacji na chrapanie umieszcza się w małżowinie nosowej pacjenta się końcówki elektrod. Zabieg na chrapanie przeprowadza się w warunkach miejscowego znieczulenia. W wyniku kilkusekundowej operacji na chrapanie na miękkich częściach podniebienia powstają zrosty, które zwiększają objętość tych cześć gardła pacjenta. Przeciwdziała to w efekcie zapadaniu się języka podczas snu pacjenta i w efekcie zmniejsza, a nawet eliminuje efekt chrapania.

Jeśli nie pomoże lekarz od chrapania i nieskuteczne okaże się również laserowe leczenie chrapania, to operacja na chrapanie jest na pewno wariantem, który każdy uskarżający się na chrapanie powinien rozważyć.

Zlekceważenie takich objawów jak zwykłe chrapanie może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób takich jak bezdech senny, problemy z erekcją u mężczyzn, rozwój takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenie rytmu pracy serca. W konsekwencji może nawet prowadzić do zawałów mięśnia sercowego Dlatego nie wolno lekceważyć tej –  wydawać by się mogło – niegroźnej przypadłości i skierować swe kroki do lekarza od chrapania, który skieruje nas na leczenie chrapania laserem lub jeśli będzie to konieczne – zabieg na chrapanie.

Dodaj komentarz