Co dziesiąty człowiek chrapie. Z czego około osiemdziesięciu procent to mężczyźni. Nic dziwnego, prawda? Zazwyczaj słyszy się o chrapiących panach. Dolegliwość ta występująca u kobiet to niemalże mit, ale również się zdarza. Chrapanie nie jest chorobą. To jedynie objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Wiele osób cierpiących na ten problem – a może częściej raczej ich partnerki zastanawiają jak pozbyć się chrapania. Przez tę dolegliwość można skrócić swój sen nawet o godzinę albo półtora.

Tam, gdzie nie ma oczywistej przyczyny chrapania – czyli stwierdzonej po diagnozie lekarza – można radzić sobie samodzielnie. Niekiedy wystarczy nawet redukcja wagi, co pozwoli na nieuciskanie przez szyję dróg oddechowych. Nie picie alkoholu przed snem również się sprawdza, gdyż powoduje on zwiotczenie mięśni gardzieli oraz języka i zakłóca prawidłową pracę ośrodka oddechowego znajdującego się w mózgu.

Chrapanie – jak się pozbyć?

Dla niektórych jest to poważny problem i nie wszyscy wiedzą, jak przestać chrapać. Kobiety często wstają niewyspane, zmęczone nocą, podczas kiedy ich mężowie bądź chłopacy budzą się rześcy i pełni energii. W takim wypadku, co jest dobre na chrapanie? Wieczorem, przed snem, można przyjąć jedną łyżeczkę oliwy z oliwek. Poprzez zrelaksowanie dróg oddechowych ułatwi ona oddychanie.

Oliwa działa po prostu niczym smar na podrażnione gardło. Herbata eukaliptusowa także należy do odpowiednich rozwiązań. Wyróżniają ją właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Co więcej działa ona również jako środek przeciwbólowy. Ma ona szansę skutecznie zapobiec chrapaniu. Kolejnym przykładem radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie kardamonu – czyli orientalnej przyprawy. Odblokowuje ona i łagodzi podrażnienia gardła. Można dodać pół łyżeczki kardamonu do herbaty ziołowej. Słodki, przyjemny smak tejże przyprawy bez wątpienia zasmakuje niejednemu mężczyźnie.

Jak się pozbyć chrapania? Również rumianek może tutaj coś zdziałać. Rozluźnia on mięśnie, ma działanie uspokajające. Wystarczy filiżanka rumianku przed snem, aby powstrzymać chrapanie. Następnym środkiem na chrapanie jest waleriana, znana jako najczęściej używane zioło na bezsenność. Jest ona naturalnym środkiem uspokajającym. Napar z waleriany łagodzi układ oddechowy oraz pokarmowy. Co najważniejsze, herbata walerianowa nie uzależnia – jak niestety można niekiedy usłyszeć. Może natomiast okazać się efektywnym środkiem na zwalczanie chrapania.

Częstą przyczyną chrapania jest także zatkany nos, więc niekiedy po prostu wystarczy oczyścić drogi oddechowe. Palacze również muszą borykać się z tym problemem. Rzucenie palenia bez wątpienia pomoże w opanowaniu chrapania. Spanie na plecach sprzyja chrapaniu, a zatem lepiej jest unikać tejże pozycji w trakcie snu. Zasypianie na boku bądź na brzuchu zmniejszy możliwość wystąpienia tejże dolegliwości.

Wiele aspektów jest tutaj ważnych, nawet odpowiednia poduszka bądź dobrze wywietrzone pomieszczenie. Niekiedy należy zadbać tylko o takie drobnostki, a wszystko stanie się łatwiejsze.

Dodaj komentarz