Noc, miękka poduszka, ciepła kołdra, błoga cisza. I nagle dźwięk, który podniósłby z grobu umarłego? Chrapanie męża, żony czy dziecka, które w jednej sekundzie upragnioną po męczącym dniu noc zamienia w koszmar. Znasz to? Przeczytaj tekst, żeby w przyszłości wiedzieć, jak zapobiec chrapaniu i cieszyć się spokojnie przespaną nocą.

Chrapanie jest chorobą i jak każdą inną należy leczyć. Skąd się bierze chrapanie? Podczas snu mięśnie podniebienia rozluźniają się, gardło się zwęża, a powietrze, które wlatuje i wylatuje z płuc, zaczyna wibrować – stąd denerwujące dla ucha, głośne dźwięki.

Poniżej znajdziesz sposoby, dzięki którym będziesz wiedział, jak walczyć z chrapaniem.

Jak leczyć chrapanie?

Chrapanie można zwalczyć. Leczenie chrapania nie jest ani trudne, ani długotrwałe. Jednym ze sposobów jest zabieg chirurgiczny. Od tego, jak taki zabieg będzie wyglądał, zależy miejsce występowania problemu. Może nim być nos, język, języczek w gardle, czy też podniebienie lub migdałki. W przypadku krzywej przegrody nosowej polecana jest septoplastyka. Jest to zabieg, który polega na usunięciu krzywych fragmentów, naprawieniu ich i powrotnym umiejscowieniu w nosie. Jeżeli nieprawidłowości dotyczą jednak podniebienia, wtedy lekarz wykona zabieg snoreplastyki iniekcyjnej. Polega on na wstrzyknięciu w okolicach podniebienia miękkiego roztworu, który powoduje powstanie blizny, usztywniającej wiotkie tkanki, dzięki czemu znacznie zmniejsza się intensywność wibracji.

Z problemem chrapania najczęściej borykają się palacze oraz osoby otyłe. Jeżeli więc masz dosyć, to aby zlikwidować chrapanie, musisz pokonać najpierw nikotynowy nałóg i wilczy głód, a ostatni posiłek spożywać nie później niż 3 godziny przed snem. W jaki sposób jeszcze zapobiec chrapaniu? Śpij w pozycji bocznej na płaskiej poduszce! 

Chcesz wyleczyć chrapanie? Koniecznie musisz więc zapatrzyć się specjalny aparat. Aparat wewnątrzustny wysuwa dolną szczękę do przodu, tym samym rozszerza drogi oddechowe i zmniejsza prędkość wydychanego powietrza. Innym rozwiązaniem są maski tlenowe na chrapanie. Leczenie chrapania tą metodą daje wysoką skuteczność. Użycie maski jest łatwe – wystarczy ją założyć. Specjalna pompa, poprzez plastikową rurkę dostarcza do organizmu powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. To urządzenie jest lekkie, nie ma więc żadnego problemu, aby zabrać maskę ze sobą w dowolne miejsce.

Zwalczyć chrapanie można również dzięki dbaniu o miejsce, w którym śpimy – powietrze w sypialni powinno być odpowiednio nawilżone. Można to zrobić wieszając mokre ręczniki na rozgrzanych kaloryferach. Masz dość chrapania swojego partnera? Podaj mu przed snem łyżeczkę oliwy z oliwek – zrelaksuje ona gardło i tym samym ułatwi oddychanie. Doskonałym specyfikiem zapobiegającym chrapaniu jest również herbata eukaliptusowa. Podobne działanie mają również kardamon, rumianek i waleriana.

Dodaj komentarz